/سوزن کوکزSusan Cox, (626) 302-2255 رسانه ای:  تماس

روزمید، کالیفرنیا- 27 مه، 2015 - Southern California Edison (SCE) همچنان به مشتریان توصیه می شود تا در ارتباط با   کلاهبرداری های تلفنی مربوط به قبض که ادعا می شود موعد پرداخت صورتحساب های برق آنها گذشته و پرداخت آنی آنها را می طلبد، هوشیار باشند و یاد بگیرند که چگونه در مقابل این گونه موارد از خود محافظت کنند.

این موارد از ماه آوریل هزینه ای بیشتری برای مشتریان در بر داشته است، و مشتریان SCE حدوداً مبلغ  27000  دلار به کلاهبرداران تلفنی پرداخت کرده اند؛ در حالی که این مبلغ در ماه مارس 17000دلار بوده است.

اخیراً یکی از مشتریان بخش بازرگانی SCE پس از پاسخ به یک تماس تلفنی کلاهبرداری، مبلغ 3000 دلار از دست داده است. طی این ماه، مشتریان SCE تا کنون بیش از 500 تماس تلفنی کلاهبرداری دریافت کرده اند، و برخی از آنها بین 1500 تا 3000 دلار پرداخت کرده اند.  بعضی از مشتریان اطلاع داده اند که کامیون قرمز رنگی را که بنظر می رسید  متعلق به SCE باشد و روی آن کلمات " قطع خدمات" درج شده بود،  مشاهده کرده اند که در کنار منزل یا محل کارشان پارک شده بود. 

کلاهبرداران همچنین خطوط تلفنی جعلی و پیامهای ضبط شده ای را ایجاد کرده اند که می گوید: "سلام، سپاسگزاریم از اینکه با بخش قطع خدمات Southern California Edison تماس گرفتید." حیله دیگر این است که به مشتریان می گویند اگر بلافاصله هزینه را پرداخت نکنند، با پلیس محلی تماس گرفته می شود.

بسیاری از این کلاهبرداران از مشتریان می خواهند تا برای پرداخت از کارت های پیش پرداخت با قابلیت شارژ مجدد استفاده نمایند.

هکتور تامایی، کارآگاهی که با Claremont Police Department/اداره پلیس کلرمونت کار می کند، میگوید: " شما باید در مورد هر فردی که با شما تماس گرفته و درخواست پول می کند احتیاط بخرج دهید. خدمات شهری هیچوقت برای تقاضای پرداخت از طریق تلفن با شما تماس نخواهند گرفت." او می افزاید: " بزرگترین زنگ خطر هشدار دهنده هنگامی است که این افراد تقاضای پرداخت از طریق کارت پیش پرداخت با قابلیت شارژ مجدد را می کنند. اکثر افراد باید بتوانند با شنیدن اینکه فرد تماس گیرنده تقاضای پرداخت از طریق یک کارت پیش پرداخت می کند، این کلاهبرداری را شناسایی کنند. "

نحوه اجرای این کلاهبرداری به چه صورت است؟ کلاهبرداران تلفنی به صورت فریب آمیز ادعا می کنند که از سوی SCE تماس می گیرند، و مشتریان را تهدید می کنند که در صورتی که فوراً قبض برق معوقه خود را پرداخت نکنند برق آن ها را قطع خواهند کرد. تماس گیرنده به مشتری می گوید که باید این مبلغ را فوراً پرداخت نماید، و یک کارت پیش پرداخت یا دبیت کارت خریداری نماید- انواع مختلف این کارت ها موجود است - و باید مبلغ خاصی را در آن کارت واریز نماید و سپس با کلاهبردار مربوطه تماس بگیرید و شماره سریالی را که در پشت کارت درج شده است به او بدهد.

به مجرد دادن شماره سریال، پول نقد موجود در آن کارت غیر قابل ردیابی شده و برای همیشه از دست خواهد رفت.

با وجود اینکه مشتریان بیشتری یاد گرفته اند تا کلاهبرداران تلفنی را شناسایی نمایند، اما این کلاهبرداران با استفاده از حیله های فریبکارانه تر و پیچیده تر به فریب مردم و گرفتن پول از آنها ادامه می دهند.

Kari Gardner/کری گاردنر، مدیر امور مشتریان SCE میگوید: "برای مطلع ساختن مشتریان مان در ارتباط با این بزهکاران، هر چه که می توانیم انجام می دهیم تا آنها قربانی اینگونه کلاهبرداری ها نشوند. ما اغلب اوقات این گونه اطلاعات را به همراه صور تحسابهای مان ارسال می کنیم، لذا مشتریان را تشویق می کنم تا این صفحات را در صورتحساب های ماهانه خود مورد بررسی قرار دهند." او می افزاید: "همچنین مشتریان با مطلع ساختن کارکنان و دوستان خود در مورد این نوع کلاهبرداری ها می توانند آنها را در مقابل دریافت اینگونه تماسهای تلفنی از طرف افرادی که تقاضای پول می کنند آماده نمایند."

مشتریان SCE که با تماس تلفنی مشکوکی مواجه می شوند باید نام تماس گیرنده و دپارتمان و شماره ی تلفن محل کار آنها را بپرسند. به مکالمه پایان داده و این اتفاق را فوراً به پلیس محلی یا SCE  به شماره  1-800-655-4555اطلاع دهند، و هیچوقت از شماره تلفن تماس که از سوی  تماس گیرنده ارائه شده است استفاده نکنند. در عوض، با شماره تلفن های Edison که در صورتحساب تان درج شده است تماس بگیرید یا به   وب سایت SCE مراجعه نمایید. نمایندگان خدماتی می توانند به زبانهای متعدد به مشتریان کمک کنند.

اگر به یک کلاهبردار پولی دادید، برای گزارش این کلاهبرداری با SCE تماس گرفته و شماره کارتی را که برای پرداخت به کلاهبردار داده بودید ارائه نمایید. به علاوه، با دفتر پلیس محلی تان تماس بگیرید تا در ارتباط با زیان خود گزارشی تهیه نمایید.

علائم کلاهبرداری

در اینجا چندین مورد زنگ خطر یا هشدار دهنده درج شده است تا به شما در مورد شناسایی کلاهبرداری تلفنی مربوط به صورتحساب کمک کند.

  • کلاهبرداری: تماس گیرنده با تهدید قطع خدمات شهری تان درخواست پرداخت آنی می کند.  
  • SCE هیچوقت برای پرداخت صورتحساب های معوقه تلفنی تماس نمی گیرد وهیچگاه تهدید به قطع خدمات تقاضای پرداخت آنی نخواهد کرد.
  • کلاهبرداری: به شما دستور داده می شود تا طی 30 تا 60 دقیقه از یک مغازه محلی، کارت پیش پرداخت خریداری نمایید و در آن پول واریز کنید.

واقعیت: برای پرداخت صورتحساب، SCE کارت های پیش پرداخت قبول نمی کند.

  • کلاهبرداری: تماس گیرنده ادعا می کند که از دپارتمان قطع خدمات SCE تماس می گیرد.
  • SCE دپارتمان قطع خدمات ندارد.
  • کلاهبرداری: تماس گیرنده درخواست پرداخت پول به صورت حضوری می کند.

واقعیت: کارمندان SCE هیچوقت خارج از محل درخواست پرداخت پول نمی کنند.

  • کلاهبرداری: در آخر هفته یا روز تعطیل در ارتباط با صورتحساب معوقه با شما تماس گرفته می شود.

واقعیت: SCE در روزهای آخر هفته یا تعطیل معاملات اعتباری انجام نمی دهد.

  • کلاهبرداری: به شما اطلاع داده می شود که کامیونی با نوشته SCE و قطع خدمات به سوی منزل یا محل کار شما در راه است، یا در بیرون پارک شده است.

واقعیت: SCE هیچ وسیله نقلیه ای با نوشته قطع خدمات ندارد یا از آن استفاده نمی کند.

برای مشاهده روشهای دیگری که مشتریان می توانند در مقابل کلاهبرداری از خود محافظت کنند،  اینجا را کلیک کنید .

 در ارتباط با Southern California Edison

Southern California Edison، به عنوان یک شرکت Edison International (NYSE:EIX)، یکی از بزرگترین شرکت های خدمات برق کشور است، که از طریق 4.9 میلیون حساب مشتری، به حدود 14 میلیون نفر در محدوده خدماتی به مساحت 50,000 مایل مربع در کالیفرنیای مرکزی، ساحلی و جنوبی خدمات ارائه می دهد.